Ahhoz, hogy a bőrünk kiváló állapotban maradjon, meg kell értenünk, mely arcápolási termékek és eljárások a legalkalmasabbak nekünk. A negyvenes éveink betöltése olyan mérföldkő, ami után jelentős változások kezdődnek az egész testünkben. Az anyagcsere lelassul, a szövetek fokozatosan veszítenek rugalmasságukból, egyes folyamatok sejtszinten is megváltoznak. Természetesen mindez jelentősen érinti a bőrt – az emberi test legnagyobb szervét – ezért a használt arcápolási termékek is frissítésre szorulnak. Szerencsére, számos hatékony tipp létezik a bőrápolásra 40 után, kezdve az életmóddal és táplálkozással kapcsolatos ajánlásokkal, egészen a különböző kozmetológiai eljárásokig. Most megpróbáljuk összegyűjteni a leghasznosabbakat.
Milyen változások következnek be a bőrben 40 éves kor után?
Ahhoz, hogy megtudjuk, miként lehet javítani a bőr állapotát 40 után és ehhez milyen arcápolási termékek szükségesek, először meg kell értenünk, mi történik vele ebben a korban. Több kulcsfontosságú folyamatot lehet megkülönböztetni.
A kollagén a bőr fő fehérjéje, ami biztosítja a szilárdságot és rugalmasságot. Ahogy öregszünk, egyre kevésbé szintetizálódik. Ez egy természetes folyamat, nem lehet kikerülni, ráadásul a genetika és az életmód súlyosbíthatja. A csökkenés már 25 éves korban elkezdődik és ezután a szövetekben lévő kollagén mennyisége évente körülbelül 1%-kal csökken. A 40. életévre a folyamat jelentősen felerősödik és elkezdi befolyásolni mind a megjelenést, mind az egész test állapotát. A kollagénvesztés a bőr öregedésének fő hajtóerejének tekinthető. Emiatt a szövetek veszítenek rugalmasságukból, elkezdenek megereszkedni és mély ráncok jelennek meg.
Egyéb bőrelváltozások, amikkel elbánnak az arcápolási termékek
Idősebb korban is észrevehetünk olyan bőrelváltozásokat (elsősorban az arcon), mint:
- a fakó arcszín a szárazság miatt;
- fokozott pigmentáció – az ultraibolya napfénynek való kitettség és a hormonális változások miatt;
- pattanások megjelenése – a hormonális változások miatt.
Ennek eredményeképpen, 40 éves kor után általában az arc megjelenésében bekövetkező változások észrevehetőbbé válnak. Nem véletlen, hogy a negyedik X eljövetele az az idő, amikor az arcápolási termékek között egy magasabb szintre kell váltani. A 40 éves kor utáni arcápolási termékek arzenálja nagyon széles. A hasznos összetevők listája is kiterjedt és folyamatosan bővül. Sok bőrgyógyász azt ajánlja, hogy ha arcápolási termékek után kutatunk, ne feledkezzünk meg a 4 fő hatóanyagról: a retinoidokról, a C-vitaminról, az antioxidánsokról és a hialuronsavról.
Arcápolási termékek hasznos összetevőkkel
A retinoidokat tartalmazó arcápolási termékek öregedésgátló hatása már régóta és jól ismert. Egyre többen bizonyosodnak meg a sok pozitív hatásról, amit a bőrnek nyújtanak. Tudományos vizsgálatok során megállapították, hogy a retinolt tartalmazó arcápolási termékek, a következő hatásoknak köszönhetően lassítják a bőr öregedését:
- serkentik a sejtek aktivitását és szaporodását, így azok több kollagént termelnek;
- fokozzák az elasztin rostok képződését;
- elősegítik az elpusztult elasztin rostok eltávolítását;
- gátolják a bőr öregedését okozó enzimek aktivitását.
A C-vitamin elsősorban arról ismert, hogy erős antioxidáns. Védi a bőrt a fénysugarak okozta öregedéstől és segít az ultraibolya sugárzás okozta sejtkárosodással összefüggő daganatok megelőzésében. Az aszkorbinsav öregedésgátló hatását a kollagén termelés javulásának és a kollagén lebomlás elfojtásának tulajdonítják. A C-vitaminos arcápolási termékeknek a következő hatásai vannak:
- a kollagén molekulák szintézisének alapvető összetevőit tartalmazzák;
- biztosítják a kollagénrostok keresztkötését és stabilizálását végző enzimek működését;
- növelik azon gének aktivitását, amikben a kollagén szerkezetét kódolják.
Arcápolási termékek a fiatalos megjelenésért
A szabadgyök szót ma már szinte mindenki ismeri, köszönhetően a marketingesek erőfeszítéseinek. Így nevezik azokat a kémiai vegyületeket, amik párosítatlan elektronnal rendelkeznek. A magányos elektron párt keres, így bármivel képes reakcióba lépni, ami a keze ügyébe kerül, beleértve a DNS-t, a fehérjéket és a lipideket is. Ez teszi a szabadgyököket veszélyessé a szervezetre nézve. Ha a szintjük magas a bőrben, gyorsabb öregedéshez, ráncokhoz és egyenetlen pigmentációhoz vezetnek.
A szabadgyökök bőrben való képződésének fő oka az ultraibolya sugárzásnak való kitettség. Azokat a vegyületeket, amik semlegesítik ezeket az agresszív molekulákat, antioxidánsoknak nevezzük. A bőrnek van saját antioxidáns rendszere, de ez nem mindig boldogul és a korral gyengül.
Az antioxidáns arcápolási termékek segítenek ezen a problémán. Leggyakrabban olyan vegyületeket tartalmaznak, mint a már említett C-vitamin és retinol, tokoferol (E-vitamin), fitoösztrogének, flavonoidok.
A hialuronsav a kollagénnél szinte fontosabb szerepet játszik a fiatalos bőr fenntartásában. Ennek oka a rendkívüli nedvességmegkötő képessége. Ahogy öregszünk, a bőrünkben csökken a hialuronsav tartalom, ami azt jelenti, hogy intézkedéseket kell tennünk a tartalékainak pótlására. Ebben a hialuronsavas arcápolási termékek lesznek hű társaink.